Biszkopt to jedno z najprostszych ciast, które z powodzeniem można wykonać samemu w domu. Ma ono swoich miłośników w naturalnej formie, jednak zazwyczaj biszkopt staje się bazą tortu lub innego ciasta, gdzie dodatkowo jest nasączany. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że cukiernicy rozróżniają kilka rodzajów biszkoptów, a w zależności od potrzeb, przygotowują je w określony sposób.
Znany i lubiany: biszkopt tradycyjny
Biszkopt tradycyjny wykonuje się metodą „na zimno”, czyli oddzielając białka od żółtek i ubijając je na sztywną pianę. Dopiero później dodaje się żółtka i pozostałe składniki. Masę spulchnia się mikserem, który napowietrza białka i sprawia, że ciasto ładnie rośnie. Ciasto po upieczeniu wydaje się wyjątkowo lekkie.
Biszkopt genueński
W przypadku biszkoptu genueńskiego białka i żółtka ubija się jednocześnie z cukrem „na ciepło”, w kąpieli wodnej. Jej temperatura nie może jednak przekroczyć 50 stopni Celsjusza. Ten typ biszkoptu cechuje się miękkością i sprężystością.
Biszkopt Niebiański
Przygotowanie Biszkoptu Niebiańskiego przypomina nieco przygotowanie masy na bezę. Ciasto powstaje z ubitych z cukrem białek jaj, do których stopniowo dodaje się mąkę. Powinno być ono pieczone w specjalnej tortownicy ze wspornikiem w środku.
Biszkopt Sponge
Ten rodzaj biszkoptu wykonuje się tak, jak nasz tradycyjny. Różnica polega jednak na tym, że pod koniec ubijania masy dodaje się do niej masło, które sprawia, że ciasto jest mniej kruche (lepiej nadaje się np. na artystyczne torty urodzinowe, wymagające precyzyjnego przycinania ciasta).
Biszkopt Madeira
Do wycinania kształtów równie dobrze nadaje się biszkopt Madeira, zwany „biszkoptem tłuszczowym”. Jego bazą jest utarte masło z cukrem, do którego dodaje się pozostałe składniki, przygotowane podobnie, jak w przypadku biszkoptu tradycyjnego. Ciekawostką jest to, że „biszkoptem” prawidłowo nazywa się tylko ciasta beztłuszczowe. Madeira i Sponge są więc w zasadzie „ciastami”, a nie prawdziwymi biszkoptami.
Najnowsze komentarze