O ciastach, jak i kremach, które wchodzą w ich skład, można by pisać bez końca. To właśnie krem jest często przysłowiową kropką nad „i” w smaku danego ciasta. Czy ktoś może wyobrazić sobie pavlową bez smaku bitej śmietany? A cięższy, bardzo słodki tort bez czekoladowego ganache? No właśnie – ciasto nie miałoby „tego czegoś”. Dlatego  w dzisiejszym wpisie postanowiliśmy opowiedzieć o kremach do ciast i ich rodzajach.

Podział kremów do ciast ze względu na sposób przygotowania

Specjaliści pracujący w cukiernictwie dzielą kremy do ciast na grzane (np. krem russel), zaparzane (np. krem bezowy), gotowane (np. krem śmietankowy) i produkowane na zimno (np. bita śmietana). Półproduktem w kremie zazwyczaj jest śmietana, mleko, jaja, cukier lub tłuszcz. Przepis na krem odpowiednio modyfikuje się, w zależności od tego, gdzie będzie zastosowany – istotny jest nie tylko pożądany smak i wygląd kremu, ale też i jego konsystencja. Osoby często piekące ciasta domowe wiedzą też, że niektóre kremy „nie współpracują” np. z kolorowymi dodatkami do ciast, rozpuszczając je. Krem musi więc pasować nie tylko do danego ciasta, ale też do jego dekoracji.

Który krem do czego?

Piekąc ciasta w domu, nikt nie musi znać szkolnych podziałów kremów. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, by stworzyć pyszne i piękne ciasto. Do lekkich ciast pasują najczęściej lekkie kremy na bazie śmietanki, często wzbogacone smakiem owoców. Inaczej jest z cięższymi czekoladowymi, orzechowymi i likierowymi kremami – te z kolei perfekcyjnie komponują się z bogatymi ciastami i tortami. Przy okazji tortów warto też wspomnieć o gęstych kremach (np. maślanych) do dekorowania tylkami. Kremy maślane, odpowiednio przygotowane, nadają się też do przełożenia tortu, jednak częściej korzysta się z nich przy ich tynkowaniu, lub wspomnianym już dekorowaniu.  Pamiętaj, że kremy łatwo chłoną zapachy! Przed podaniem ciasta lub tortu na stół staraj się nie przechowywać go przy żywności, która intensywnie pachnie.